Her yıl usta müzisyen Okay Temiz’in doğum gününde, gerçekleşen “Ritmin Günü” konseri, bu yıl on birinci yılını dünyaca tanınan Afrika’nın ünlü ritim ustalarıyla kutluyor.
Geleneksel olarak her yıl yapılan “Ritmin Günü” konseri, dünyanın usta ritimcilerini ve farklı müzik çevrelerini bir araya getirerek dünya ritimlerinin buluştuğu coşkulu bir müzik şöleni ve ritim festivaline dönüştürmekte.

Uzun yıllar yurtdışında yaşayarak sayısız konser ve albüme imza atan ve ardından 1998’de Türkiye’ye dönen Uluslararası müzik yıldızlarımızın başında gelen vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz; Hindistan’dan Senegal’e, İngiltere’den Küba’ya ve de Türkiye’ye dünyaca ünlü virtüöz sanatçıların katılımıyla dünya ritimlerini İstanbul’da buluşturmaya devam ediyor. Farklı kültürlerin ve ritimlerin buluştuğu bu etkinlik ve workshoplar ile sanatın evrensel değerlerini müziğin birleştirici gücüyle buluşturarak bugüne kadar dünya çapında birçok önemli yıldızı ülkemizde konuk eden konserler çok renkli görüntülere ve performanslara sahne olmakta. Bugüne kadar dünyaca ünlü birçok değerli müzisyen ve grubu, ritme meraklı müzikseverleri buluşturan etkinlik, dünyada ritmin babaları olarak nitelendirilen çok değerli usta müzisyenleri İstanbullu müzikseverler ile buluşturdu.

11. “Ritmin Günü” konserinde Okay Temiz’in (Perküsyon) dışında, dünyanın en ünlü deneysel vokal ve vurgulu aletler temsilcisi Sainkho Namtchylak (1957) konuk oluyor. Eğitimini Moskova’da yapan Tuva’lı müzisyenin throat singin tarzı vokal tekniği ile tanınmakta, özgün tarzını oluştururken geleneksel şaman ve Türk köklerinden beslenerek elektronik tınılar, jazz ve etnik türleri başarıyla harmanlaması ile dikkatleri çekiyor. 90’lı yıllardan itibaren parlak kariyerine sayısız albüm ve uluslararası konserler, turneler sığdıran Sainkho’nun müziğini etkileyen unsurlar arasında avantgard jazz, elektronika ve çağdaş kompozisyon tekniği örnekleri kaplamakta.

Etkinliğin diğer usta ismi ise Peter Brötzmann (Saksafon ve klarnet-1941 Almanya) gerçek anlamda yetenekli multi-enstrumantalist tanımına çok uygun düşen yetenekli bir müzisyen, (Soprano, alto, tenor, bariton ve bas saksaofon, klarinet, bas klarinet, tarogato.) Sanat hayatı önce resimle başlayan ve sergileri için amatör müzikler yapan Bröztmann, sonrasında kendi kendine klarnet çalmayı öğrenir ve ardından saksafona geçer. Peter Kowald, Don Cherry ve Steve Lacy gibi farklı ve avangard cazın yetenekli müzisyenleriyle tanışması ve çalışması perspektifini farklı boyuta taşır. 1965’da Peter Kowaldve Sven-AkeJohanssonile trio’sunu kurar ve gerek bu grubuyla, gerek farklı gruplarla çok sayıda albüm kaydı gerçekleştirir. Hatta kendi plak şirketiyle çok önemli genç çağdaş müzisyenlerin albümlerini yayınlar. Bu kadar çeşitli ve farklı deneyimler müzisyenin üretimine ve performanslarına olumlu katkılar ekler.1996’ya kadar çok yoğun turnelerle geçer. Matz Gustafsonn ile ikili olarak ve Hamit Drake ve Fas’lı Mahmoud Gania ile yaptığı farklı ve nitelikli trio performansları ritim ve müziğin gücünü kanıtlayan bu dönemin çalışmalarına örnek.Sonrasında Bröztmann’ın”Chicago Tentet” olarak Hamid Drake ve Michael Zerang (davul), Kent Kessler (bas) veFred Lomberg-Holm (çello), Ken Vandermark ve Mars Williams (reeds), ve Jeb Bishop (trombon) performansı gelir..Uzun yıllara dayanan müzikal kariyeri boyunca sıra dışı ve çağdaş birçok farklı gruplar kuran ve performanslar sergileyen Bröztmann’ın ziyareti etkinliğe anlam kazandıracak.

Konserin bir başka konuk müzisyeni ise Senegalli Talking Drum (Konuşan Davul) ustası Yamar Thiam, etkinliğin müdavimlerince yakından tanınan müzisyenin tüm aile bireyleri kuşaklar boyunca talking drum ustalarından oluşuyor. 11. Ritmin Günü konserinde ayrıca Tom Temiz (Keyboard ve piyano), Ahmet Kaya (Ney), Ahmet Özden (zurna), Afrika ritimlerini İstanbul’da yaşatan Senegalli İbrahim ve 80 kişilik “Okay Temiz Ritim Atölyesi” ve birçok usta müzisyen aynı sahnede…
Etkinliğin ilk bölümünde ünlü konuk müzisyenler günümüzün en önemli sorunlarından küresel ısınmaya dikkati çeken özel doğaçlama performanslarıyla, ikinci bölümde ise Ritim Atölyesi eşliğinde tüm müzisyenler Afrika ritimleri performanslarını sergileyecekler. Farklı kültürler, farklı yaşamlar ortak bir dilde, ortak bir şölende, RİTİM’de buluşacak. Dünyanın her yerinden gelen müziğin ritimleri ile caz tınılarının buluşması, ustaların ilginç sahne şovlarıyla seyircilere unutulmaz anlar yaşatacak.