Zihinsel engelli gençlerden oluşan Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu, 29 Mart Pazar günü saat 15:00 de Zorlu PSM Şehir Sahnesinde Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında konser verecek.
Dünya Down Sendromlular Günü kapsamında, down sendromuna dikkat çekmeyi ve bu özel günle ilgili farkındalık oluşturmayı amaçlayan “Özel Yeni Tomurcuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ” Zorlu PSM ‘de çok özel bir konser etkinliği gerçekleşecek.
29 Mart Pazar günü Özel Yeni Tomurcuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin oluşturduğu Bremen Mızıkacıları isimli perküsyon grubu, saat 15:00 de izleyicilere keyifli bir müzik dinletisi sunacaklar.
Down Sendromlu, Otizmli ve Mental Reterdasyonlu 18 çocuktan oluşan Bremen Mızıkacıları perküsyon müzik grubu, canlı performanslarıyla hem eğlendirecek hem de down sendromuna dikkat çekerek, bunun bir hastalık değil genetik bir farklılık olduğunu bir kez daha gösterecekler.
BREMEN MIZIKACILARI PERKÜSYON GRUBU HAKKINDA:
Bremen Mızıkacıları; 2006 yılında Istanbul Maltepe’de bir grup zihinsel engelli çocuk annesi tarafından kurulan ve kar amacı gütmeyen bir Sivil Toplum Kuruluşu olan S.S. Tomurcuk Eğitim Kültür Dayanışma ve İşletme Kooperatifinin işletmesi olan “Özel Yeni Tomurcuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi” gençlerinden oluşmaktadır.
.Zihinsel engelli gençlerden oluşan bu grup, Gönüllü ritm eğitmeni Yaşar Morpınar ile 2007 yılından beri Türkiye’nin çeşitli illerinde, Antalya Film Festivalinde, 19 international Symposium of adapted Phsysical Activity ve Dünya Su Forumu gibi birçok uluslararası ve ulusal kongrelerde, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Ağrı Ün. Karabük Ün. Acıbadem Ün. Yeditepe Ün. Doğuş Ün. Gedik Ün.ve ODTU gibi üniversitelerde 220′den fazla konser verdi.
Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubunun Ritm Atölyesi ise dünyada bir ilk olarak, TDP-102 adiyla Doğuş Üniversitesinde devam zorunluluğu olan, kredisiz ve mecburi ders olarak yapılmaktadır.
Kaynak: Sabah